Ĺadny brzuch
Cześć! Mam pytanie. Jak zrobić grę online (MMORPG) taką jak "World of Warcraft" albo "Guild Wars". Nie koniecznie musi być to gra w 3D, ale dobrze by było. Jeszcze jedna rzecz jaka mnie interesuje to czy taką grę mogę napisać w C albo C++. Za wszelką pomoc z góry dzięki.
Sam nie stworzysz takiej gry. W proces tworzenia gier komputerowych zaangażowany jest cały sztab ludzi - programiści, graficy, rysownicy, reżyserzy i dźwiękowcy. Tworzenie takiej gry (szczególnie tak rozbudowanej jak World of Warcraft) trwa wiele miesięcy, kilka lat.
Jeśli jesteś na poważnie zainteresowany tworzeniem gier, może warto zacząć od prostych "GameMaker'ów" itp. itd.
Tak, gry można pisać w C++ lub C. Jednak nie jest to proste. O tworzeniu gier jest kilka pozycji - http://helion.pl/ksiazki/ppgvp.htm ale przedtem warto poznać podstawy algorytmiki i jakiś język programowani - potem zabierać się za konkretny temat.
Powodzenia.
Cześć! Mam pytanie. Jak zrobić grę online (MMORPG) taką jak "World of Warcraft" albo "Guild Wars". Nie koniecznie musi być to gra w 3D, ale dobrze by było. Jeszcze jedna rzecz jaka mnie interesuje to czy taką grę mogę napisać w C albo C++. Za wszelką pomoc z góry dzięki.
pytanie ile masz kasy? bo bez sum z 6-7 zerami się nie obejdzie
Szczerze mówiąc mając na myśli grę "World of Warcraft" chodziło mi o grę uruchamianą z poziomu windows'a, a nie gry uruchamiane z poziomu przeglądarki. Od samego początku miałem świadomość, że stworzenie tak rozbudowanego programu jak wcześniej wspomniany "World of Warcraft" jest bardzo czasochłonny, a wręcz niemożliwy dla pojedynczej osoby. Na samym początku chciałem stworzyć prostą, ale działającą grę. Ale dzięki za pomoc. Jakbyście mieli jeszcze jakieś informacje na ten temat to proszę o posty. :)
Najpierw to powinieneś w ogóle umieć napisać grę, a dopiero potem łapać się za gry online. I uwierz napisanie sprawnie działającej komunikacji w takiej grze nie jest takie proste. Choćby wspomniany WoW wykorzystuje systemy przewidujące do pewnego stopnia ruchy gracza w celu zminimalizowania błedów powstających poprzez prędkość łącz. Generalnie bez wyższej matematyki się nie obejdzie, co również tyczy się pisania samej gry.
- Po pierwsze art z Gamedeva: Kliknij
- Po drugie jeśli artykuł Cię nie zniechęcił to masz przed sobą mnóstwo nauki i kilka książek do przeczytania.
- Po trzecie, jak przeczytasz te po polsku, to po angielsku gdybyś chciał, jest jeszcze kilkadziesiąt.
Na koniec posta życzę powodzenia :)
Warto dodać, że znajomość angielskiego jest niezbędna choćby po to, by być na bieżąco z newsami ze świata programowania.
Chyba go zgasiliśmy :D grafikb - odezwij się czy podejmujesz próbę ;)
Zgasiliśmy jak zgasiliśmy, ale zadając takie pytanie udowodnił, że to jeszcze nie czas na taki projekt.
PS. Chociaż życzę mu jak najlepiej ;)
Cały czas próbuje i szukam. Dzięki za miłe słowa. Tak szybko się nie poddam.
Cały czas próbuje i szukam.
A czego właściwie szukasz? Może będziemy mogli jakoś pomóc.
To stronka mojego przyjaciela, tworzy gry http://mauft.com/games
Jak zobaczysz od dołu - były na początku bardzo proste, tworzone w GameMakerze, natomiast dziś jego projekty są pisane już w prawdziwym języku programowania ;) Zobaczymy co będzie dalej. Stronka po angielsku, przejrzeć nie zaszkodzi :)
Użytkownik Lupinek edytował ten post 29 czerwiec 2008, 09:25
Tak właściwie szukam jak stworzyć pliki typu bsp (pliki map ładowane przez silnik Irrlicht). Znalazłem, że jest to wynik kompilacji (używam kompilatora zhlt253-17) z pliku map tylko nie wiem jak taki pliki mam zrobić. Czy można go wygenerować w edytorze Caligary True Space albo Maya 8.5 Personal Learning Edition?
Znalazłem coś przydatnego co pomorze mi stworzyć mapę ładowaną przez silnik Irrlicht. Jest to program GtkRadiant w wersji 1.4.0. Po uruchomieniu pojawia sie pewien błąd. Przechodząc przez konfiguracje napotkałem komunikat:
Logging console output to C:/Program Files/GtkRadiant-1.4/radiant.log
Refer to the log if Radiant fails to start again.
Po zaakceptowaniu tej widomości wyskakuje mi następna rzecz. Jest to otóż błąd o treści:
glXMakeCurrent faied
GetLastError: Nieprawid?owe Doj?cie.
An unrecoverable error has occured.
Would you like to edit Preferences before sxiting Radiant?
Co robić?
Rzucasz sie z motyka na slonce. Chcesz pisac gry? Napisz chociaz tetrisa. Chcesz pisac gry online? Dodaj do tetrisa multiplayer. Nie pisze tak poniewaz jestem wredny (a jestem), jednak jezeli chcesz cos napisac, zacznij od prostych rzeczy, jezeli napiszesz to co Ci powiedzialem, mozesz sprobowac napisac proste MMO, kilku ludkow chodzacych po tej samej mapce. (zacznij od 2D!) Oczywiscie mozesz napisac proste mmorpg we dwie-trzy osoby (a jak jestes wszechstronnie uzdolniony, to nawet sam) ale nie oczekuj, ze bedzie to superprodukcja w skali swiatowej, najprawdopodobniej skonczy sie to tak, ze bedziesz w to gral ze swoimi trzema znajomymi. Chociaz nie zaprzeczam, jezeli wpadniesz na innowacyjny pomysl to moze powstac cos wiekszego, ciekawszego.. ale sam do tego nie dojdziesz.
Za BSP się nie bierz, bo to się nie nadaje do gier MMORPG, w których biegasz na otwartej przestrzeni, a nie w pomieszczeniach, dla których ten format jest przeznaczony. Polecam Ci Ogre3D jako silnik graficzny (http://ogre3d.org/). Posiada dodatki umożliwiające korzystanie z ogromnych map czytanych kawałkami (np. w zależności od tego, gdzie znajduje się gracz).
Na początek zacznij się uczyć obsługi silnika graficznego. Sprawi Ci to o wiele więcej przyjemności niż pisanie gry, która znudzi Ci się po miesiącu. Wiem to z doświadczenia, sam próbowałem pisać grę (RTS). Przez kilka m-cy uczyłem się programować grafikę, dźwięk, podstawy sieci i AI. C++ znałem (i znam nadal) dość dobrze. Mimo tego, porwałem się na zbyt rozbudowany projekt, który mi zbrzydł po kilku m-cach, bo zamiast efektów były tylko kolejne problemy ;)
Użytkownik Kozack edytował ten post 02 lipiec 2008, 09:48
A są jakieś tutoriale w języku polskim albo fora stworzone przez polaków na temat tego silnika?
Nie spotkałem. W SDK Ogre'a masz gotowe przykłady, a tutaj tutoriale (ang.):
http://www.ogre3d.or.../Ogre_Tutorials
Jest też książka na temat silnika: Pro OGRE 3D Programming.
Bez znajomości angielskiego daleko nie zajdziesz. Większość materiałów jest po angielsku. Mogę Ci polecić książki traktujące ogólnie o programowaniu gier, z których sam się uczyłem. Można je dostać w polskim wydaniu:
Perełki programowania gier (kilka tomów)
OpenGL Programowanie gier
Użytkownik Kozack edytował ten post 03 lipiec 2008, 12:18
A są jakieś tutoriale w języku polskim albo fora stworzone przez polaków na temat tego silnika?
1. Nie potrafisz czytać anglojęzycznej dokumentacji - daleko nie zajdziesz - i nie ma co tu się tłumaczyć.
2. Nigdy nie próbuj zaczynać nauki programowania w czymkolwiek od próby stworzenia z marszu "zamierzonego" projektu. Baw się kodem, przerabiaj tutoriale, rób notatki.
Do gier jest wiele silników - Orgre, Irrlicht, PyGame itd. itp.
Można też próbować zabaw z platformą XNA 2.0 autorstwa M$, przykłady gier w tym wymiatają.
A tak w temacie angielskiego: w serwisie torrentowym, w komentarzach można poczytać wypowiedzi ludzi, którzy chcieliby po polsku jeśli dobrze pamiętam 3ds Maxa. Więc jeśli kolega grafikb pyta o tutki po polsku to jeszcze nic takiego, chociaż oczywiście "inglisz" jest niezbędny.
Ja bym zaczął od Irrlichta bo jest o wiele bardziej prostszy od Ogre.
Zobacz na www.irrlicht.org
Tam na stronie masz tutki jak zacząć.
Właśnie z niego korzystałem. Był to pierwszy silnik z jakim miałem styczność i to właśnie na nim stawiałem pierwsze kroki w świecie tworzenia gier 3D. Nie jest on zły ale nie ma takiego wsparcia pod względem konwerterów do plików z obiektami czy mapami. "IrrEdit". Także miałem z tym styczność. Fajne narzędzie. Jak tworzyłem własne obiekty w edytorze "True Space" (pliki Direct X [.x]) to po załadowaniu był sygnał, że został wczytany, ale nie było go widać. Ale dzięki za poradę. :) Mam nadzieje, że będzie ich więcej. :)
Po niemiecku? Chyba Ci się strony pomyliły... http://irrlicht.sourceforge.net/
Czy jest łatwiejszy? Nie sądzę. Biblioteki są po prostu inaczej napisane. Irrlicht jest silniej ukierunkowany na gry.
grafikb, nie przejmuj się nimi. Siedzę na tym forum dość długo (i innych tego typu, np. 4programmers.net), chociaż może zbyt często nie piszę i wiem, że oni tak już mają, że jak przyjdzie ktoś nowy to trzeba go zasypać linkami i tytułami książek, trochę zdołować itd. żeby nie pomyślał sobie przypadkiem, że to takie proste...
Dzięki za słowa otuchy. :)
grafikb, jeśli Ciebie (lub innych) nadal interesuje pisanie gier, to zapraszam na moją stronę (adres w sygnaturze - chwilowo nie działa, przenoszę na inny hosting), na której będą się pojawiać tutoriale na temat Ogrea' oraz ogólnie pisania gier. Na razie jest raczej pusto, są tylko 3 części kursu, ale w przygotowaniu już 4 kolejne ;)
Użytkownik Kozack edytował ten post 17 lipiec 2008, 08:11
Marzenie twórcy RPG: http://www.heroengine.com/home.asp
Tani raczej nie jest, bo pytanie o budżet zadawane w formularzu kontaktowym zaczyna się od kwoty <100,000$ a kończy na 5,000,000$. Ale chciałbym mieć ten silnik, lecz można go zdobyć tylko i wyłącznie poprzez kupno. Jest napisane o 30 dniowych testach silnika za darmo, ale ciekawe czy łatwo jest zdobyć triala, wręcz muszę to sprawdzić ;)
Jeżeli znajdziesz demo tego silnika to jak możesz to podeślij link na forum. Również sam chętnie bym go przetestował. :)
Mam jedno pytanie dotyczące silnika "OgreSDK". Czy można ładować przy jego pomocy wyłącznie mapy typu bsp czy można także załadować mapę typu mesh (typ pliku modeli ładowany przez silnik)?
Użytkownik grafikb edytował ten post 16 lipiec 2008, 10:06
Jeżeli znajdziesz demo tego silnika to jak możesz to podeślij link na forum. Również sam chętnie bym go przetestował. :)
Aby starać się o ten silnik, należy napisać do nich maila w języku angielskim bez błędów językowych, oraz stylem technicznym aby wywrzeć na nich wrażenie profesjonalizmu. Warto też mieć się czym pochwalić jeśli chodzi o $$$. A najlepiej sobie odpuścić bo to nie dla zwykłych, samodzielnych twórców ;) Wiedzą co mają w ręku i tak łatwo tego się tego nie dostanie, chyba że posiadasz chociaż milion $ aby im zaimponować. Totalnym szaleństwem z mojej strony było szukanie tego na Rapidshare :D :D :D Silniki do względnie prostych zastosowań jak A7 krążą po sieci, ale nie taki wypas do MMO jak Hero :) Tak przy okazji powiem Ci że warto czytać zagraniczne serwisy o tworzeniu gier, tak chociażby pod kątem ciekawostek, nie żeby ktoś zaraz podniósł krzyk że Cię straszę czy coś, że czytaj angielskie strony bo czeka Cię zagłada :P.
Ale można chyba dostać wersję do nauki dla studentów, czy coś w tym stylu. Trzeba na stronie producenta zobaczyć w dziale dotyczącym licencji.
Ale można chyba dostać wersję do nauki dla studentów, czy coś w tym stylu. Trzeba na stronie producenta zobaczyć w dziale dotyczącym licencji.
To na temat licencji studenckiej i darmowej (czyli nie ma na co liczyć):
"HeroEngine is designed for professional development teams. We cannot offer free licenses and we do not offer student pricing for individuals. If you represent an educational institution that is interested in HeroEngine for your classrooms, please contact us."
A to dla developerów:
"If your team needs a short time to test HeroEngine or build a prototype game for your backers, Simutronics offers a limited-time and limited-seat model to get you started. Including full training and full support, this license is right for small teams getting started or large teams proving their designs. We can also offer accredited teams up to 30 days of free access to HeroEngine for evaluation and testing of HeroEngine."
Ale tak jak pisałem powyżej, o demo developerskie trzeba złożyć dobrze napisaną prośbę.
Zapewne jest to dobrze zrobione narzędzie, którego nie chcą udostępniać za darmo. No to tak samo jak z 3DS MAX'em. Jest bardzo drogi, ale bardzo dobry.
Mam jedno pytanie dotyczące silnika "Irrlicht" wersja 1.2. Napisałem "grę" w której zmienia się pozycję postaci za pomocą klawiszy w,s,a,d. Używam takiego kodu:
class MyEventReceiver : public IEventReceiver { public: virtual bool OnEvent(SEvent event) { if (node != 0 && event.EventType == irr::EET_KEY_INPUT_EVENT&& !event.KeyInput.PressedDown) { switch(event.KeyInput.Key) { case KEY_KEY_W: case KEY_KEY_S: { core::vector3df v = node->getPosition(); v.Y += event.KeyInput.Key == KEY_KEY_W ? 4.0f : -4.0f; node->setPosition(v); } return true; case KEY_KEY_D: case KEY_KEY_A: {core::vector3df v = node->getPosition(); v.X += event.KeyInput.Key == KEY_KEY_D ? 4.0f : -4.0f; node->setPosition(v); node->setFrameLoop(320, 360); } } } return false; } };
Jedyną wadą tego jest to, żeby postać ruszała się przez dłuższy czas muszę naciskać co chwilę klawisz. Szukałem czegoś w dokumentacji, ale nic nie znalazłem. Czy jest jakiś kod, żeby można było nacisnąć klawisz i go przytrzymać, a postać cały czas zmieniała swoją pozycję? Za pomoc z góry dziękuje.
a nie możesz np. włączyć ruchu na wciśnięciu klawisza, a wyłączać na jego puszczeniu ? :) powinno chyba być coś takiego.
Co do silników typu HeroEngine czy innych profesjonalnych produktów z najwyższej półki - one nie są tworzone dla jednej osoby, do pisania jakiś badziewnych gierek itd. Dlatego są dla zwykłych ludzi nieosiągalne. Też jak stosuje się takie narzędzia to stosuje to zespół, a nie "haker" co handlowcom sklika gierkę.
Chętnym do rozpoczęcia przygody z "grami" polecam wybranie czegoś napisanego w językach skryptowych, API na silnik, biblioteki niskopoziomowe C/C++ - przykładowo PyGame, czy też Pythonowe/Ruby biblioteki na silniki jak Irrlicht :) Szybciej i prościej się koduje, a efekt ogólnie identyczny. Obecnie nie ma sensu tworzenia wszystkiego na niskim poziomie.
Kolega Was przeczytał i powiedział, bym Wam podał ten link: http://www.gamedev.n...article2259.asp
Akurat jest o pisaniu gry za pomocą Pythona :)
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl zsf.htw.pl
Sam nie stworzysz takiej gry. W proces tworzenia gier komputerowych zaangażowany jest cały sztab ludzi - programiści, graficy, rysownicy, reżyserzy i dźwiękowcy. Tworzenie takiej gry (szczególnie tak rozbudowanej jak World of Warcraft) trwa wiele miesięcy, kilka lat.
Jeśli jesteś na poważnie zainteresowany tworzeniem gier, może warto zacząć od prostych "GameMaker'ów" itp. itd.
Tak, gry można pisać w C++ lub C. Jednak nie jest to proste. O tworzeniu gier jest kilka pozycji - http://helion.pl/ksiazki/ppgvp.htm ale przedtem warto poznać podstawy algorytmiki i jakiś język programowani - potem zabierać się za konkretny temat.
Powodzenia.
Cześć! Mam pytanie. Jak zrobić grę online (MMORPG) taką jak "World of Warcraft" albo "Guild Wars". Nie koniecznie musi być to gra w 3D, ale dobrze by było. Jeszcze jedna rzecz jaka mnie interesuje to czy taką grę mogę napisać w C albo C++. Za wszelką pomoc z góry dzięki.
pytanie ile masz kasy? bo bez sum z 6-7 zerami się nie obejdzie
Szczerze mówiąc mając na myśli grę "World of Warcraft" chodziło mi o grę uruchamianą z poziomu windows'a, a nie gry uruchamiane z poziomu przeglądarki. Od samego początku miałem świadomość, że stworzenie tak rozbudowanego programu jak wcześniej wspomniany "World of Warcraft" jest bardzo czasochłonny, a wręcz niemożliwy dla pojedynczej osoby. Na samym początku chciałem stworzyć prostą, ale działającą grę. Ale dzięki za pomoc. Jakbyście mieli jeszcze jakieś informacje na ten temat to proszę o posty. :)
Najpierw to powinieneś w ogóle umieć napisać grę, a dopiero potem łapać się za gry online. I uwierz napisanie sprawnie działającej komunikacji w takiej grze nie jest takie proste. Choćby wspomniany WoW wykorzystuje systemy przewidujące do pewnego stopnia ruchy gracza w celu zminimalizowania błedów powstających poprzez prędkość łącz. Generalnie bez wyższej matematyki się nie obejdzie, co również tyczy się pisania samej gry.
- Po pierwsze art z Gamedeva: Kliknij
- Po drugie jeśli artykuł Cię nie zniechęcił to masz przed sobą mnóstwo nauki i kilka książek do przeczytania.
- Po trzecie, jak przeczytasz te po polsku, to po angielsku gdybyś chciał, jest jeszcze kilkadziesiąt.
Na koniec posta życzę powodzenia :)
Warto dodać, że znajomość angielskiego jest niezbędna choćby po to, by być na bieżąco z newsami ze świata programowania.
Chyba go zgasiliśmy :D grafikb - odezwij się czy podejmujesz próbę ;)
Zgasiliśmy jak zgasiliśmy, ale zadając takie pytanie udowodnił, że to jeszcze nie czas na taki projekt.
PS. Chociaż życzę mu jak najlepiej ;)
Cały czas próbuje i szukam. Dzięki za miłe słowa. Tak szybko się nie poddam.
Cały czas próbuje i szukam.
A czego właściwie szukasz? Może będziemy mogli jakoś pomóc.
To stronka mojego przyjaciela, tworzy gry http://mauft.com/games
Jak zobaczysz od dołu - były na początku bardzo proste, tworzone w GameMakerze, natomiast dziś jego projekty są pisane już w prawdziwym języku programowania ;) Zobaczymy co będzie dalej. Stronka po angielsku, przejrzeć nie zaszkodzi :)
Użytkownik Lupinek edytował ten post 29 czerwiec 2008, 09:25
Tak właściwie szukam jak stworzyć pliki typu bsp (pliki map ładowane przez silnik Irrlicht). Znalazłem, że jest to wynik kompilacji (używam kompilatora zhlt253-17) z pliku map tylko nie wiem jak taki pliki mam zrobić. Czy można go wygenerować w edytorze Caligary True Space albo Maya 8.5 Personal Learning Edition?
Znalazłem coś przydatnego co pomorze mi stworzyć mapę ładowaną przez silnik Irrlicht. Jest to program GtkRadiant w wersji 1.4.0. Po uruchomieniu pojawia sie pewien błąd. Przechodząc przez konfiguracje napotkałem komunikat:
Logging console output to C:/Program Files/GtkRadiant-1.4/radiant.log
Refer to the log if Radiant fails to start again.
Po zaakceptowaniu tej widomości wyskakuje mi następna rzecz. Jest to otóż błąd o treści:
glXMakeCurrent faied
GetLastError: Nieprawid?owe Doj?cie.
An unrecoverable error has occured.
Would you like to edit Preferences before sxiting Radiant?
Co robić?
Rzucasz sie z motyka na slonce. Chcesz pisac gry? Napisz chociaz tetrisa. Chcesz pisac gry online? Dodaj do tetrisa multiplayer. Nie pisze tak poniewaz jestem wredny (a jestem), jednak jezeli chcesz cos napisac, zacznij od prostych rzeczy, jezeli napiszesz to co Ci powiedzialem, mozesz sprobowac napisac proste MMO, kilku ludkow chodzacych po tej samej mapce. (zacznij od 2D!) Oczywiscie mozesz napisac proste mmorpg we dwie-trzy osoby (a jak jestes wszechstronnie uzdolniony, to nawet sam) ale nie oczekuj, ze bedzie to superprodukcja w skali swiatowej, najprawdopodobniej skonczy sie to tak, ze bedziesz w to gral ze swoimi trzema znajomymi. Chociaz nie zaprzeczam, jezeli wpadniesz na innowacyjny pomysl to moze powstac cos wiekszego, ciekawszego.. ale sam do tego nie dojdziesz.
Za BSP się nie bierz, bo to się nie nadaje do gier MMORPG, w których biegasz na otwartej przestrzeni, a nie w pomieszczeniach, dla których ten format jest przeznaczony. Polecam Ci Ogre3D jako silnik graficzny (http://ogre3d.org/). Posiada dodatki umożliwiające korzystanie z ogromnych map czytanych kawałkami (np. w zależności od tego, gdzie znajduje się gracz).
Na początek zacznij się uczyć obsługi silnika graficznego. Sprawi Ci to o wiele więcej przyjemności niż pisanie gry, która znudzi Ci się po miesiącu. Wiem to z doświadczenia, sam próbowałem pisać grę (RTS). Przez kilka m-cy uczyłem się programować grafikę, dźwięk, podstawy sieci i AI. C++ znałem (i znam nadal) dość dobrze. Mimo tego, porwałem się na zbyt rozbudowany projekt, który mi zbrzydł po kilku m-cach, bo zamiast efektów były tylko kolejne problemy ;)
Użytkownik Kozack edytował ten post 02 lipiec 2008, 09:48
A są jakieś tutoriale w języku polskim albo fora stworzone przez polaków na temat tego silnika?
Nie spotkałem. W SDK Ogre'a masz gotowe przykłady, a tutaj tutoriale (ang.):
http://www.ogre3d.or.../Ogre_Tutorials
Jest też książka na temat silnika: Pro OGRE 3D Programming.
Bez znajomości angielskiego daleko nie zajdziesz. Większość materiałów jest po angielsku. Mogę Ci polecić książki traktujące ogólnie o programowaniu gier, z których sam się uczyłem. Można je dostać w polskim wydaniu:
Perełki programowania gier (kilka tomów)
OpenGL Programowanie gier
Użytkownik Kozack edytował ten post 03 lipiec 2008, 12:18
A są jakieś tutoriale w języku polskim albo fora stworzone przez polaków na temat tego silnika?
1. Nie potrafisz czytać anglojęzycznej dokumentacji - daleko nie zajdziesz - i nie ma co tu się tłumaczyć.
2. Nigdy nie próbuj zaczynać nauki programowania w czymkolwiek od próby stworzenia z marszu "zamierzonego" projektu. Baw się kodem, przerabiaj tutoriale, rób notatki.
Do gier jest wiele silników - Orgre, Irrlicht, PyGame itd. itp.
Można też próbować zabaw z platformą XNA 2.0 autorstwa M$, przykłady gier w tym wymiatają.
A tak w temacie angielskiego: w serwisie torrentowym, w komentarzach można poczytać wypowiedzi ludzi, którzy chcieliby po polsku jeśli dobrze pamiętam 3ds Maxa. Więc jeśli kolega grafikb pyta o tutki po polsku to jeszcze nic takiego, chociaż oczywiście "inglisz" jest niezbędny.
Ja bym zaczął od Irrlichta bo jest o wiele bardziej prostszy od Ogre.
Zobacz na www.irrlicht.org
Tam na stronie masz tutki jak zacząć.
Właśnie z niego korzystałem. Był to pierwszy silnik z jakim miałem styczność i to właśnie na nim stawiałem pierwsze kroki w świecie tworzenia gier 3D. Nie jest on zły ale nie ma takiego wsparcia pod względem konwerterów do plików z obiektami czy mapami. "IrrEdit". Także miałem z tym styczność. Fajne narzędzie. Jak tworzyłem własne obiekty w edytorze "True Space" (pliki Direct X [.x]) to po załadowaniu był sygnał, że został wczytany, ale nie było go widać. Ale dzięki za poradę. :) Mam nadzieje, że będzie ich więcej. :)
Po niemiecku? Chyba Ci się strony pomyliły... http://irrlicht.sourceforge.net/
Czy jest łatwiejszy? Nie sądzę. Biblioteki są po prostu inaczej napisane. Irrlicht jest silniej ukierunkowany na gry.
grafikb, nie przejmuj się nimi. Siedzę na tym forum dość długo (i innych tego typu, np. 4programmers.net), chociaż może zbyt często nie piszę i wiem, że oni tak już mają, że jak przyjdzie ktoś nowy to trzeba go zasypać linkami i tytułami książek, trochę zdołować itd. żeby nie pomyślał sobie przypadkiem, że to takie proste...
Dzięki za słowa otuchy. :)
grafikb, jeśli Ciebie (lub innych) nadal interesuje pisanie gier, to zapraszam na moją stronę (adres w sygnaturze - chwilowo nie działa, przenoszę na inny hosting), na której będą się pojawiać tutoriale na temat Ogrea' oraz ogólnie pisania gier. Na razie jest raczej pusto, są tylko 3 części kursu, ale w przygotowaniu już 4 kolejne ;)
Użytkownik Kozack edytował ten post 17 lipiec 2008, 08:11
Marzenie twórcy RPG: http://www.heroengine.com/home.asp
Tani raczej nie jest, bo pytanie o budżet zadawane w formularzu kontaktowym zaczyna się od kwoty <100,000$ a kończy na 5,000,000$. Ale chciałbym mieć ten silnik, lecz można go zdobyć tylko i wyłącznie poprzez kupno. Jest napisane o 30 dniowych testach silnika za darmo, ale ciekawe czy łatwo jest zdobyć triala, wręcz muszę to sprawdzić ;)
Jeżeli znajdziesz demo tego silnika to jak możesz to podeślij link na forum. Również sam chętnie bym go przetestował. :)
Mam jedno pytanie dotyczące silnika "OgreSDK". Czy można ładować przy jego pomocy wyłącznie mapy typu bsp czy można także załadować mapę typu mesh (typ pliku modeli ładowany przez silnik)?
Użytkownik grafikb edytował ten post 16 lipiec 2008, 10:06
Jeżeli znajdziesz demo tego silnika to jak możesz to podeślij link na forum. Również sam chętnie bym go przetestował. :)
Aby starać się o ten silnik, należy napisać do nich maila w języku angielskim bez błędów językowych, oraz stylem technicznym aby wywrzeć na nich wrażenie profesjonalizmu. Warto też mieć się czym pochwalić jeśli chodzi o $$$. A najlepiej sobie odpuścić bo to nie dla zwykłych, samodzielnych twórców ;) Wiedzą co mają w ręku i tak łatwo tego się tego nie dostanie, chyba że posiadasz chociaż milion $ aby im zaimponować. Totalnym szaleństwem z mojej strony było szukanie tego na Rapidshare :D :D :D Silniki do względnie prostych zastosowań jak A7 krążą po sieci, ale nie taki wypas do MMO jak Hero :) Tak przy okazji powiem Ci że warto czytać zagraniczne serwisy o tworzeniu gier, tak chociażby pod kątem ciekawostek, nie żeby ktoś zaraz podniósł krzyk że Cię straszę czy coś, że czytaj angielskie strony bo czeka Cię zagłada :P.
Ale można chyba dostać wersję do nauki dla studentów, czy coś w tym stylu. Trzeba na stronie producenta zobaczyć w dziale dotyczącym licencji.
Ale można chyba dostać wersję do nauki dla studentów, czy coś w tym stylu. Trzeba na stronie producenta zobaczyć w dziale dotyczącym licencji.
To na temat licencji studenckiej i darmowej (czyli nie ma na co liczyć):
"HeroEngine is designed for professional development teams. We cannot offer free licenses and we do not offer student pricing for individuals. If you represent an educational institution that is interested in HeroEngine for your classrooms, please contact us."
A to dla developerów:
"If your team needs a short time to test HeroEngine or build a prototype game for your backers, Simutronics offers a limited-time and limited-seat model to get you started. Including full training and full support, this license is right for small teams getting started or large teams proving their designs. We can also offer accredited teams up to 30 days of free access to HeroEngine for evaluation and testing of HeroEngine."
Ale tak jak pisałem powyżej, o demo developerskie trzeba złożyć dobrze napisaną prośbę.
Zapewne jest to dobrze zrobione narzędzie, którego nie chcą udostępniać za darmo. No to tak samo jak z 3DS MAX'em. Jest bardzo drogi, ale bardzo dobry.
Mam jedno pytanie dotyczące silnika "Irrlicht" wersja 1.2. Napisałem "grę" w której zmienia się pozycję postaci za pomocą klawiszy w,s,a,d. Używam takiego kodu:
class MyEventReceiver : public IEventReceiver { public: virtual bool OnEvent(SEvent event) { if (node != 0 && event.EventType == irr::EET_KEY_INPUT_EVENT&& !event.KeyInput.PressedDown) { switch(event.KeyInput.Key) { case KEY_KEY_W: case KEY_KEY_S: { core::vector3df v = node->getPosition(); v.Y += event.KeyInput.Key == KEY_KEY_W ? 4.0f : -4.0f; node->setPosition(v); } return true; case KEY_KEY_D: case KEY_KEY_A: {core::vector3df v = node->getPosition(); v.X += event.KeyInput.Key == KEY_KEY_D ? 4.0f : -4.0f; node->setPosition(v); node->setFrameLoop(320, 360); } } } return false; } };
Jedyną wadą tego jest to, żeby postać ruszała się przez dłuższy czas muszę naciskać co chwilę klawisz. Szukałem czegoś w dokumentacji, ale nic nie znalazłem. Czy jest jakiś kod, żeby można było nacisnąć klawisz i go przytrzymać, a postać cały czas zmieniała swoją pozycję? Za pomoc z góry dziękuje.
a nie możesz np. włączyć ruchu na wciśnięciu klawisza, a wyłączać na jego puszczeniu ? :) powinno chyba być coś takiego.
Co do silników typu HeroEngine czy innych profesjonalnych produktów z najwyższej półki - one nie są tworzone dla jednej osoby, do pisania jakiś badziewnych gierek itd. Dlatego są dla zwykłych ludzi nieosiągalne. Też jak stosuje się takie narzędzia to stosuje to zespół, a nie "haker" co handlowcom sklika gierkę.
Chętnym do rozpoczęcia przygody z "grami" polecam wybranie czegoś napisanego w językach skryptowych, API na silnik, biblioteki niskopoziomowe C/C++ - przykładowo PyGame, czy też Pythonowe/Ruby biblioteki na silniki jak Irrlicht :) Szybciej i prościej się koduje, a efekt ogólnie identyczny. Obecnie nie ma sensu tworzenia wszystkiego na niskim poziomie.
Kolega Was przeczytał i powiedział, bym Wam podał ten link: http://www.gamedev.n...article2259.asp
Akurat jest o pisaniu gry za pomocą Pythona :)